Áčko potvrdilo vedení v extralize

21.01.2014 18:34 | Zprávy

Lednové dvoukolo nejvyšší šachové soutěže družstev České republiky odehráli hráči 1. Novoborského šachového klubu úspěšně v domácím prostředí Grandhotelu Pražák. Oba moravské kluby, Olomouc a Frýdek-Místek, dojížděly s nepořízenou.

„Olomoucký tým se v letošním ročníku soustřeďuje spíše na záchranářské boje, takže jsme se necítili v nějakém ohrožení,“ uvádí kapitán Nového Boru Petr Boleslav. Lavinu vítězných partií v sobotním zápase rozjel velmistr Ján Markoš, který nekompromisně ztrestal nepřesnost svého soupeře v zahájení. Po první časové kontrole přidali na konto Nového Boru body i Alexej Širov a Ind Krishnan Sasikiran. Za hostující Olomouc nastoupily na posledních dvou šachovnicích i české reprezentantky sestry Olšarovy. Během šachové partie se však na gentlemanství nehraje, a tak musely Tereza i Karolína sklonit své krále před šachovou silou velmistra Roberta Cveka a mezinárodního mistra Štěpána Žilky. Jediný šrám utržili novoborští na první šachovnici. David Navara prohrál s Richardem Biolkem a konečné skóre bylo stanoveno na 7:1 z pohledu domácích.

GM Alexej Širov

Nedělní zápas s Frýdkem-Místkem byl přímým soubojem o čelo extraligové tabulky. „Frýdečtí sehráli předchozích pět kol ve velkém stylu. Pouze jednou remizovali a patřila jim průběžná druhá příčka. Věděli jsme, že nás čeká důležitý zápas,“ komentuje Petr Boleslav a dodává: „Sestavu jsme ještě posílili o velmistra Viktora Lázničku.“ Po dvou remízách v podání Vlastimila Babuly a Zbyňka Hráčka se opět prosadil Ján Markoš a dostal Novoboráky jak do vedení, tak i do psychické pohody. Po třech hodinách hry vládla u obhájců loňského titulu spokojenost. Na rozdíl dvou bodů zvýšil na první šachovnici velmistr David Navara, další výhry zaznamenali ještě Alexej Širov a Krishnan Sasikiran. Útok Frýdku-Místku na první místo Nového Boru byl odražen poměrem 6:2. „Tým Nového Boru zcela dostál svému jménu, jeho hráči jsou opravdu jedni z nejlepších v celé Evropě. Tam, kde jsme měli miniaturní šance na vítězství, skončily partie maximálně remízou a všechny výhody proměnili novoborští v celé body a vyhráli zaslouženě,“ řekl po zápase kapitán Frýdku-Místku Pavel Benčo.

GM David Navara

V polovině letošní extraligové sezony má obhájce loňského titulu 1. Novoborský šachový klub na své největší konkurenty již pětibodový náskok. Následující dvě kola odehrají novoborští šachisté v únoru v Karviné a Třinci.

Poř.DružstvoVRPBodySkórePartie
1.1. Novoborský ŠK6001836.026
2.BŠŠ Frýdek-Místek4111327.513
3.Rapid Pardubice4111327.512