Jiří Liška druhý na MČR

22.03.2018 11:51 | Zprávy

Jako každoročně byl druhý březnový týden vyčleněn pro Mistrovství ČR v mládežnických kategoriích v šachu. Od roku 2009 je tato akce pořádána pravidelně na stejném místě – v hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou.

Toto desáté mistrovství ČR na stejném místě bylo také desátým mistrovstvím, kterého se zúčastnil Jiří Liška, hráč 1.Novoborského ŠK. Jirka totiž od roku 2009 nevynechal ani jednou tuto vrcholnou republikovou akci, neboť se na ní vždy dokázal v kvalifikaci nejlepších hráčů probojovat a je v současnosti asi jediným hráčem, kdo v Koutech nad Desnou odehrál všech 10 mistrovství ČR v řadě.

Letos Jirka patřil svým věkem do kategorie dorostenců do 18 let, kteří hráli společný turnaj s juniory do 20 let. V tomto společně hraném turnaji obsadil Jirka celkově 5.místo, ve své dorostenecké kategorii to pak bylo 2.místo a stříbrná medaile. Očekávání před zahájením turnaje možná bylo větší (Jirka byl prvním nasazeným ve společném turnaji), ale výsledné umístění není určitě zklamáním. Ziskem stříbrné medaile se Jirka zároveň nominoval do české reprezentace a bude se moci zúčastnit MS nebo ME. Pravděpodobnější je v tuto chvíli účast na Mistrovství Evropy v lotyšské Rize koncem července (mistr republiky má právo volby, druhý v pořadí reprezentuje na druhé akci).

K samotnému MČR jen pár drobných poznámek šachového laika, partie jsou k přehrání například na této webové stránce.

Jirka se od počátku mistrovství potýkal s nachlazením, které pravděpodobně určitým způsobem ovlivnilo jeho hru zejména při dvojkole 12.března 2018, kdy zaznamenal dvě prohry. Celkově střídal kvalitní partie s partiemi, kde se dopouštěl na jeho poměry velkého množství chyb. Jako jediný sice porazil nejlepšího hráče mistrovství Hollana, ale měl opakovaně problémy při hospodaření s časem a zejména v časové tísni se dopouštěl nepřesností a chyb. Ve všech partiích se snažil hrát aktivně na výhru, což mu v několika partiích přineslo po riskantních variantách nakonec horší pozice do koncovek, které ale zejména v posledních třech kolech dokázal nakonec udržet za remízy.

Na závěr statistický přehled všech MČR v Koutech nad Desnou s Jirkovo výsledky.

Rok                 Kategorie                    Pořadí (v kategorii)    Počet bodů

2009                H10                            21.                              3
2010                H10                            3.                                5,5
2011                H12                             11.                               5
2012                H12                            11.                               4,5
2013                H14                            12.                              4,5
2014                H14                            1.                                7
2015                H16                            8.                                5,5
2016                H16                            14.                              4,5
2017                H18                            6. (celkově 9.)             5
2018                H18                            2. (celkově 5.)             5

(liché roky hrál jako mladší ročník, sudé roky jako starší ročník v příslušné kategorii).

Na závěr ještě drobná poznámka k Jirkovo účastem na MČR. Liberecký kraj nemá na této akci pravidelně velké zastoupení, ačkoliv podle počtu registrovaných mládežníků by mělo být zastoupení mnohem větší. Opakovaně kromě Jirky hráli v posledních letech jen Marek Sýkora a náš Kryštof Hofman (neuvažuju-li kluky z Libštátu a dívky). Doufám, že po letošním vynikajícím úspěchu Václava Fiňka z Liberce (jako supermladší vyhrál H10), bude na příštím MČR také nepřehlédnutelné zastoupení hráčů našeho klubu. Letošní výsledky z 1.ligy mládeže zatím ukazují, že šance na početnější zastoupení na MČR tady je. Jen je potřeba se dobře připravit na rozhodující kvalifikační Mistrovství Čech, aby všichni naši hráči, kteří tam budou hrát, měli reálnou šanci vybojovat postup na MČR.

Kompletní výsledky a pořadí

Liška st.