Jubilejní šampionská desítka

17.04.2018 07:00 | Zprávy

Závěrečné trojkolo šachové extraligy družstev České republiky se odehrálo o uplynulém víkendu v Brně, kam přijelo všech dvanáct extraligových týmů.

1. Novoborský šachový klub si zajistil prvenství již po páteční výhře nad pražským týmem Unichess a dvě kola před koncem soutěže potvrdil skvěle sehranou sezonu ziskem desátého titulu šampiona České republiky.

Dvanáctou sezonu v extralize nezahajoval Novoborský tým zrovna optimálně. Odchod velmistra Zbyňka Hráčka, který v týmu působil od roku 2006, oslabil střed sestavy a také značně zredukoval možnosti sestav pro jednotlivé zápasy. „Když máte na soupisce jenom šest českých hráčů, nenabízí se moc variant, jak prostřídat. Soupeři se poměrně lehce mohou připravit, což je velká výhoda do začátku utkání,“ vysvětluje kapitán Petr Boleslav. Připočteme-li vidinu zisku jubilejního desátého mistrovského titulu, bylo na těžkou sezonu zaděláno.

Na podzimní část připadla obvyklá čtyři kola. Tým Nového Boru nasbíral plný počet zápasových bodů a z celkových 48 partií prohrál jedinou. Zatímco nejvážnější adepti na titul Lysá nad Labem, Ostrava nebo Pardubice zaznamenali zápasové porážky, obhájce titulu Nový Bor si užíval vydařený vstup do sezony. „Po listopadových a prosincových zápasech jsme mohli být opravdu spokojení. Zápasy probíhaly pod naší taktovkou a především proti Ostravě to byl koncert,“ uvádí Petr Boleslav.  Nejlepší individuální výkon předvedl velmistr David Navara, který přehrál své soupeře ve všech čtyřech kolech.

V novém roce 2018 se lednové dvoukolo neslo v zahřívacím tempu. Novoborští přivítali na domácí půdě dva celky z Brna, kterým šlo v sezoně především o klidné udržení se v soutěži. Souboj s týmem Moravská Slávia Brno slavnostně zahájila miss České republiky z roku 2004 Jana Doleželová. Ženskou krásu posléze vystřídal tvrdý úder v podobě vysokého vítězství Nového Boru 7,5 : 0,5. Ani brněnský ŠK Duras neohrozil úřadujícího mistra a uhrál jen o dvě remízy více. V dresu Nového Boru se premiérově představil nejlepší rakouský hráč velmistr Markus Ragger, který se uvedl skvěle, když vyhrál obě partie.

David Navara a miss ČR 2004 Jana Doleželová

V únoru čekalo extraligu malé finále. Tým Nového Boru měl namířeno do Pardubic, kde místní GASKO bylo reálně posledním týmem, které mohlo zkomplikovat rozjetým Novoborákům cestu za prvenstvím. „Již před sezonou jsem tušil velkou bitvu, jak o body, tak o prestiž. Pardubice posílili kádr a bylo jasné, že budou chtít využít všech možností,“ popisuje Petr Boleslav. Jednalo se patrně o nejsilněji obsazený zápas v dosavadní historii šachové extraligy, když ELO hned pětice hráčů přesáhlo magickou hranici 2700 bodů. Očekávání vyrovnaného utkání se potvrdilo, ale přeci jenom druhá polovina patřila Novému Boru. Důležitou výhru zaznamenal na třetí šachovnici David Navara, který poslal svůj tým do vedení. Celkové vítězství 5 : 3 ztvrdil velmistr Babula, který na šesté šachovnici porazil velmistra Martina Petra. „V takto vyrovnaných zápasech rozhodují milimetry. Navara předvedl svou extratřídu, vyhrát černými není na této úrovni nic jednoduchého,“ pochvaloval si kapitán Petr Boleslav a dodal: „Vždy je těžké být objektivní, ale dovolím si tvrdit, že nám v zápase nehrozila žádná pohroma.“

Sečteno podtrženo, po osmi kolech si obhájce titulu Nový Bor vytvořil nad svými pronásledovateli z Ostravy pohodlný náskok šesti bodů, Lysá nad Labem a Pardubice již ztrácely dokonce osm potažmo devět bodů. „Průběžný výsledek z říše snů, před sezonou bych tohle rozhodně netipoval,“ netajil překvapení Petr Boleslav. Březnové volno využili hráči především k relaxaci, někteří odcestovali na mistrovství Evropy do Batumi. David Navara do posledních chvil bojoval na předních stolech s konečným 9. Místem. Stříbrnou medaili vybojoval polský velmistr Radoslaw Wojtaszek, kterého ve službách Nového Boru můžeme vídávat již osmou sezonu.

Týden po Velikonocích míří nejvyšší soutěž družstev České republiky po roce opět do Brna. Tři finálová kola a všech dvanáct extraligových týmů v prostorách stavební fakulty přilákalo řadu diváků. „Jak se říká, poslední krok bývá nejtěžší,“ uvedl Petr Boleslav a dodal: „V zápase s pražským Unichessem jsme byli jasní favorité, což jsme i výsledkem potvrdili. Avšak takovéto zápasy bývají o disciplíně a o tom, jak je psychicky zvládnete.“ Jelikož na vedlejších stolech Ostrava prohrála derby s Porubou, bylo definitivně rozhodnuto - Nový Bor mohl slavit vítězství již dvě kola před koncem. „V sázce do posledních dvou kol bylo ale stále hodně, naše neporazitelnost a samozřejmě prestiž,“ zmínil Petr Boleslav. Novoborská mašina smetla i další dva týmy, co stály v cestě. Velkému rivalovi týmu Výstaviště Lysá nad Labem nadělila 5,5 : 2,5, když výhry zaznamenal Navara, Wojtaszek a Kriebel, a zbylé partie skončily remízou. Nedělní souboj s týmem ŠK Města Lysá nad Labem, který se neudržel v soutěži, byl jen otázkou výše skóre.

v sedě zleva: Štěpán Žilka, Vlastimil Babula, Petr Boleslav
stojící zleva: Tadeáš Kriebel, Viktor Láznička, Alexej Širov, David Navara, prezident klubu Roman Mužík, Pentala Harikrišna, Radoslaw Wojtaszek a Krishnana Sasikiran
(foto: Vladimír Jagr)

Nový Bor se stává fenoménem šachových polí České republiky. Dvanáct extraligových sezon proměnil novoborský tým ve zisk dvou stříbrných medailí a deseti titulů šampiona. Neporazitelnost drží Novoborští od března 2009, což představuje 99 zápasů bez porážky v řadě.

0x 365x Petr Boleslav