Kdo si počkal, ten se dočkal

07.11.2017 13:58 | Zprávy

Ve čtvrtek 2. listopadu bylo v klubovém přeboru na pořadu 6. kolo. Ke konci základních skupin se nám již trochu míchají partie hrané dle rozpisu s dohrávkama a předehrávkama, ale nevadí, stále je na co koukat a co bojovat.

Musím hned na úvod předeslat, že jsem byl tentokrát tak zaměstnán vlastní partií, že jsem si ani nevšiml absence nedůvěryhodného reportéra. Jestli i příště nebude fotit, dostane padáka. S Jardou Tryhubou jsme si střihli předehrávku posledního kola a byla to dlouhá bitva. Kritický moment nastal již po 12. Je4, kdy mohl černý lépe vykrýt pokusy bílého o aktivitu.


Přirozený návrat černého střelce do domečku 12...Sg7 odsoudil černého k zaujmutí sic pevného, ale obranného postavení, ze kterého přebíral iniciativu je velmi pozvolna. Přitom logické 12...Se7!, které bere pod kontrolu pole c5, mohlo ihned nastartovat obrovský fukar f7-f5 a e5-e4 na bílou pozici.
Černý si tedy počkal a nakonec se dočkal.

Přenosilovci zasedli za černé figury a vystavěli svým soupeřům neprostupnou obranou hráz. Tomáš Tichý musel reagovat na Aljechinku v podání Štěpána Přenosila a totální zákopové válce zabránilo alespoň otevření "d-sloupce" (diagram vlevo - bílý na tahu). U sousedního stolu si na Vláďu Marečka nachystal Julián Přenosil také nepříliš hrané otevření a to Skandinávskou (diagram vpravo - bílý na tahu). Jak rozplétat tyto formace si můžete v hlavě vyzkoušet pohledem níže.


Úspěch slavil nakonec jen Vláďa Mareček, nutno podotknout, že černý ale nechat stát figuru.


Nejdelší, a pro vytrvalé kibice také nejzáživnější, byl souboj Jiří Liška st. vs Viktor Novotný. Jak sám vůdce černých figur po partii konstatoval, nebylo to od začátku to pravé ořechové. Po 12...Dd5 se černý pěšáček na e7 doslova roztřásl.


"Vxe7 jsem viděl, ale při své slepotě z partie s Kryštofem jsem to ze strachu zavrhl," osvětli Jiří Liška. Teď ještě černý k újmě nepřišel a po 13.Ve1 následovaly v dalším průběhu četné výměny lehkých figur. Bílému zůstala slabina v podobě pěšce c3, což ale v konstalaci těžkých figur a dámy bylo málo na zřetelnou výhodu černého. Obléhání ale nebralo konce a po výměně dam se černý prodral věžemi na první řadu.


Pěkný obrazec. Bílý král chodí po minovém poli, ale i černý si musí dávat pozor, aby nepřestřelil. 56...Vh1 57.Ke2 Vdg1 58.Kf2 Kg4 59.c5 Vd1 60.Kg2 Vdg1+ 61.Kf2 Ve1 62.c6 Vhf1+ 63.Kg2 Vg1+ 64.Kf2 Kh3


Vypadá to, že se černému podařilo uplést bílému králi oprátku, ovšem realita bude krutá. 65.g4+ Kh2 66. Ve2!! e3+


67.Kxe3+ ano, šach. To je ten kamínek, který zadrhl matové soukolí. Je konec, bílý král mizí z minového pole a pochodující bílí pěšci rozhodnou partii.


Skupina A


Skupina B0x 1766x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat