Pěšcův krůček od vítězství

13.11.2017 21:35 | Zprávy

Liberecká lokomotiva nastoupila v kompletní sestavě, ale i tak musela vypustit všechnu páru, aby dojela nakonec šťastně do vítězné stanice. Škoda ztracených zápasových bodů, ale i tak by nás měl takový zápas utužit do dalších bojů.

Adam Špírek se protentokrát rozhodl přehodit volant na pravou stranu a podařilo se mu bez problémů dovést polovinu týmu do místa konání 2. kola Krajského přeboru. Druhé auto nabralo Arnultovičáky a celkem včas před desátou jsme byli připraveni sehrát nelehký zápas. Jak jsem předeslal, naši soupeři se na domácí zápas vydali v základní sestavě, my jsme museli několik opor nechat doma.

O úvodní podívanou se postaral na druhé šachovnici Adam Špírek, který bílý začal kombinovat již v ranné stádiu partie. V pozici na diagramu vlevo přišlo lákavé 6.e5, které však černému vrásky nepřidělá.


Po 6...Jc6 musí bílá dáma opustit útočnou diagonálu a drzý bílý pěšec je odsouzen. V patnáctém tahu měl černý pěšce více a možnost dokončit konsolidaci pozice jednoduše rošádou, ale patrně nenašel, proč se nebát vidliček na c7. Nic jednoduchého - 15...0-0 16.Jc7 Dc6 17.Jxa8 Sxc2! a černý míří k výhře. Zvolil 15...Vc8 a na další zápletky bylo zaděláno.

Po dvou hodinách hry jsme mohli konstatovat, že o naše černé figury strach mít nemusíme. Lídr zápasu Kryštof Hofman zvolil na prvním stole proti Miloši Prchlýmu královskou indickou. Trpělivost našemu hráči nechyběla, naopak bílému po 18...h6 bouchly saze.


Vsadil na kartu "středoví pěšci" - 19.Sxd6 Jxd6 20. Dxc5 - asi hodně sporné rozhodnutí, ale černý měl rozhodně co řešit. Další materiální transformace na sebe nenechala dlouho čekat.


Za co vyměnil bílý svou dámu si raději spočítejte sami (diagram vlevo). Naoplátku vám prozradím, že nyní je nejlepší 31.Jd4. Ale kdo tohle zahraje? Bílý se logicky tlačí na osmou řadu, avšak černý odrazí pokus o návrat dámského pohlaví přesvědčivě. 31.c7 Dxb6 32.Vxd6 Dc5. Soupeři došli do pozice na diagramu vpravo a nebylo co řešit. Kryštof dotáhl technickou část do vítězného konce.

Na osmé šachovnici se Alžbětě Majstrové nepodařilo eliminovat zkušeného Evžena Blaháčka, dále dvě remízy byly zaknihovány na páté a šesté šachovnici - Jarda Tryhuba a kapitán Vláďa Mareček. Průběžně nerozhodný stav přiklonil na naši stranu Adam Špírek, který skvěle domotal soupeře a po 17...Da6-c6 zasadil tvrdý úder.


Právě v čase, kdy mnozí světoví experti nominovali za partii roku parádičku Ding Lirena z čínské ligy, odehrává se tento kombinační ohňostroj v Liberci. 18.Jxd6!! exd6 19.Vxe5+ Sxe5 20.Dxc4. Bílý se chápe iniciativy, ale především jde o tvrdý direkt na psychiku černého.

Možnost přetavit snahu celého týmu ve zisk tří bodů má na desce Bolek, který po nepřesném zahájení v podání Pavla Rychtáře pomalu ale jistě přidával plusíky černé pozici. V lehké časovce obou soupeřů dospěla partie do pozice, která působí jak esteticky tak i kompletně vyhraná.


(Diagram vlevo) Po 31...a2 následoval poslední bílého pokus "zkomplikovat" černému sladký pocit po dobře odvedené práci - 32.Vxe7 Kf6 33. Kf2 - jak je důležité vždy plnit svůj stanovený plán. Proč nepřišlo 33...a1D, asi nikdo nevysvětlí. Na 34.Vxa1 samozřejmě nepřijde 34...Vxa1 pro 35.Vxe8, ale 34...Kxe7 je věž více. Přišlo 33...Ved8 a následný úplný kolaps. Že za čtyři tahy skončí černý král v matu na h5 by netipoval ani snad ten největší gambler.

Bohužel. V ten moment se dohrávali již jen dvě partie. Petr Tadlík měl na desce s Alešem Mohylou tupou remízu a Miloš Koudelka již nemohl udržet věžovku s Daliborem Matůšů.0x 2056x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat