1. Novoborský ŠK “B“ – ŠK Teplice 5:3

13.12.2009 21:54 | Zprávy

V posledním letošním zápase v soutěžích družstev k nám zavítal teplický nováček, kterého sice při jeho loňské postupové jízdě dokázalo porazit i naše céčko, nicméně jak už samotné sestavy napovídaly, dal se očekávat velm...

V posledním letošním zápase v soutěžích družstev k nám zavítal teplický nováček, kterého sice při jeho loňské postupové jízdě dokázalo porazit i naše céčko, nicméně jak už samotné sestavy napovídaly, dal se očekávat velmi vyrovnaný zápas. Problémy se sestavou se nám naštěstí vyhnuly, i když dvojice Marek Braun – Honza Oreský byla po polofinále MČR juniorů, které končilo až v sobotu, poměrně unavená, zvláště když k tomu připočteme skutečnost, že Honzu během turnaje potkala nepříjemnost v podobě nachlazení. Větší problémy měli hosté, kterým až v neděli ráno Honza Balín oznámil, že na zápas nedorazí, což přineslo hned dva nepříjemné důsledky – zborcenou přípravu na druhé a třetí šachovnici, a protože ani pokus narychlo kontaktovat Jaroslava Daneše nevyšel, znamenalo to již z výkopu bezpracné vedení pro nás.

Naši klíčovou výhru získal na první šachovnici Honza Vrána

Před časovými tísněmi skončila partie jediná – mně se totiž proti Vladimíru Hadrabovi vůbec nepovedlo netradičně pojaté zahájení, ale naštěstí jsem zavčasu před kritickou pozicí nabídl remízu, která byla akceptována – 1,5:0,5. O osudu zápasu měla rozhodnout partie na nejvyšší šachovnici, kde se Honza Vrána sice na Jindřicha Trapla připravoval, avšak jinou variantu, než se nakonec hrála v partii. Ke své smůle si poté v principiální a velmi ostré variantě nedokázal vybavit správné pokračování, takže po 11 tazích na jeho hodinách svítilo pouhých 11 minut. A protože i pozice byla velmi podezřelá (v analýzách po partii vítězili takřka výhradně vůdci černých figur a i rybka při zběžném projití daleko více favorizuje černého), favorizoval jsem jednoznačně teplického hráče. Pan Trapl však ve složité pozici chyboval a Honza, přestože v tu chvíli hrál takřka již jen na bonus, nemilosrdně trestal – 2,5:0,5. Klíčovou partii jsme tedy vyhráli, ale ani tak se mi zápas příliš optimisticky nejevil, protože všude jsme tou dobou stáli pod tlakem.

Za Teplice naplno bodovali pouze hosté – Libor Chochol z Ústí n/L...

Partie se ale naštěstí začaly otáčet. Marek Braun mohl mít ze zahájení drobnou výhodu, avšak trochu se v pozici zamotal, zvolil špatný plán a rázem to byl teplický Honza Rubeš, který převzal iniciativu, a Markovi záchrana vždy vycházela přesně na jediný tah. Logickým pokračováním poté byla zjednodušování pozice s přechodem do remízové koncovky, což nám v tu chvíli již vyhovovalo – 3:1. Měli jsme sice dvě naprosto bezperspektivní pozice, ale vepředu se vše vyjasnilo v náš prospěch. Lucka Jínová v tarraschově francouzské nereagovala úplně nejprincipiálnější variantou, čímž se černými dostala do velmi obtížné pozice. Pokusila se ji sice pěkným tahem g5 při oboustranných malých rošádách oživit, nicméně Kuba Tuma si i nadále všímal slabin v jejím táboře – zejména pěšce e6, diagonály b1-h7 a sloupce c. Kombinace těchto faktorů nakonec zavedla černou do záhuby – 3:2. Hostům se dokonce podařilo i vyrovnat, když Libor Chochol přetlačil Bolka v oboustranně poměrně netradičně vedené královské indické. Méně šablonovitě si přecijen počínal černý, což vedlo k lepší pozici bílého, který se v závěrečné pozici dopracoval dokonce ke trojici volných pěšců g5-f5-e6 – 3:3.

... a mostecký Jakub Tuma, který však do Teplic před sezonou již přestoupil

Honza Oreský se v pirce tentokrát nevyřítil tak bezhlavě jako dvě kola zpátky na Jardu Česala, ale ani poklidněji vedená pircka se mu příliš nepovedla. Ztratil několik temp a poté zřejmě i pod vlivem nepovedeného závěru polofinále juniorů nabídl remízu. Jirka Bláha sice do té doby měl v první lize 0/3, bojovnost a odhodlání mu ale ani tak nescházela. V následném průběhu jej však Honza Oreský z rovné pozice přehrál, když našel dobrý plán, jak podpořit postup centrálních pěšců. Dobře se poté zorientoval i v časové tísni, kdy dvěma elementárními taktickými obraty rozhodl o své výhře – 4:3. Poslední partii u nás dohrává vždy Petr Kučera – obvykle to sice bývá mladší Péťa, ale vzhledem k jeho kontumační výhře jej tentokrát zastoupil jeho strýc. Tomáš Vaněk zahrál zahájení nenáročně, a aby si udržel drobnou výhodu, musel se odhodlat k agresivní akci na královském křídle. Její provedení však Petrovi umožnilo vyvinout protihru po c-sloupci, což korunoval pěkným tahem 29...Se4, čímž převzal v partii iniciativu, která mu v časové tísni zajistila i materiální zisky. Její realizace v dámské koncovce již byla spíše jen otázkou pozornosti – 5:3.

Partie

Odkazy

databáze ŠSČR
0x Autor neznámý
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat