Sobota se blíží...

09.10.2008 07:10 | Zprávy

Tuto sobotu se v jídelně novoborského Crystalexu koná již 32. ročník bleskového turnaje Fejfarův memoriál. V této upoutávce se dozvíte podrobnosti z propozic a z přípravy turnaje, předběžnou startovní listinu, detaily dopravního sp...

Vloni jsme po mnoha letech obnovili tradici velkého bleskového turnaje v Novém Boru. Ač se domníváme, že nabídka turnajů dnes již spíše převyšuje poptávku, „Fejfarák“ se za 30 předchozích ročníků stal na severu Čech, ale místy i dále, pojmem a řada pamětníků se dožadovala obnovení tradice. Slovo dalo slovo, i nové vedení Crystalexu bylo myšlence nakloněno, a tak jsme se vloni po letech opět sešli. Pravda, 60 hráčů je méně něž polovina z dob největší slávy, ale tenkrát také nebyly 3 turnaje každý víkend.

Loňský vítěz IM Přibyl v souboji s Petrem Kučerou ml. Za nimi duel mistrů FIDE Kučery st. a Paganika. (autor: Martin Chrz, zdroj: www.ortenix.cz)

Letošní ročník vznikal poněkud obtížněji. Vše bylo předběžně domluveno, dostali jsme grant od města Nový Bor, turnaj zasponzorovala i společnost Aktivit s.r.o. a vše bylo na nejlepší cestě. Tedy pouze do té doby, než se ukázalo, jak vážné finanční problémy Crystalex má a že by se také mohlo stát, že v jídelně nepoběží elektrický proud, protože dluhy za elektřinu dosahují astronomické výše. Sehnali jsme sice poměrně rychle ještě záložní řešení – jídelnu místní základní školy – ale do poslední chvíle jsme čekali, zda to s Crystalexem jen přece nedopadne lépe – a měli nakonec štěstí.

Ředitel turnaje Ing.Miloš Koudelka

Čili v sobotu jste všichni zváni na tradiční místo - do jídelny Crystalexu. Prezence trvá do 9:00, samotné zahájení 1. kola je pak naplánováno na 9:30. Kdo tuší zradu veřejné dopravy, nechť si raději rovnou poznamená číslo na ředitele turnaje Ing. Miloše Koudelku (732525361), aby byl nalosován pokud bude mít zpoždění. Hlavní budovu Crystalexu najdete na této mapce pod číslem 1. Jídelna je nejbližší budova východním směrem (aby jste viděli budovy, musíte si mapu přiblížit (+) na zipu v pravé části mapy). Tuto velikost jsem zvolil kvůli všem přijíždějícím po E442 od Děčína (či od Liberce pokud nevyužijí možnosti první odbočky na Nový Bor – č. 268) – v tom žlutém uzlu se totiž budují nové kruhové objezdy a přímá cesta po hlavní ke Crystalexu je zavřená. Vydejte se po silnici č. 9 na Českou Lípu a pak první možnou odbočkou doleva (je vidět kousek pod nejnižší devítkou). Po té dojedete až k véčku nedaleko stadionu – tam se vydáte do levé vidličky a po dlouhé rovině projedete kolem vlakového nádraží, až dorazíte na téčko – ulici B. Egermanna. Tam doleva, hned přes koleje (vpravo vidíte autobusové nádraží a za ním divadlo) a zhruba naproti Penny Marketu to na levé straně silnice je. Pozorným čtenářům neušlo, že z obou nádraží to není daleko. Vybrané spoje: Liberec, AN 8:15; ÚL, vl.n. 7:27; Pha, Holeš. 7:00; HK: vl.n. 5:08…

Až tedy úspěšně dorazíte, čeká Vás hned u dveří jídelny (je to nejprve po schodech nahoru) prezence, kde krom startovného (50,- Kč, žáci 1993 a ml. zdarma; nepřihlášení a neregistrovaní +20,- Kč), budeme chtít vědět, které ze dvou připravených jídel (za cca. 55,- Kč), byste chtěli uvařit k obědu. Výběr bude pravděpodobně stejný jako vloni – obligátní řízek či vepřo-knedlo-zelo. Vegetariáni, vegani, makrobiotici a alergici nechť si raději vezmou svačinu, v bufetu lze najít všechno možné, ale byli bychom neradi, kdybbyste u nás trpěli hlady (žízeň hasit dovedeme). Dále se při prezentaci tradičně rozdávali skleničky s logem turnaje, ty nám ale letos vzhledem ke komplikacím s finančním postavením sklárny nevyšly:-(. Prvním 40 přihlášeným můžeme pouze nabídnout 1ks z loňského ročníku. Příští ročník se budeme snažit tuto tradici opět obnovit, omlouváme se všem sběratelům této trofeje! Nicméně u prezentace Vás čeká ještě jedna povinnost – umístění Vámi doneseného šachového materiálu (hlavně pozor aby hodiny fungovaly!).

Pak už budeme moci dát programu Swiss Manager pokyn k nalosování úvodního kola a zahájíme hru. Jedná se o klasické bleskovky, kdy má každý hráč pouze 5 minut na celou partii a nemožný tah prohrává. Na řádný průběh všech 19 kol budu z pozice hlavního rozhodčího dohlížet, stejně jako vloni, já (mnohem raději bych ale sám hrál – výzva pro rozhodčí – na odměnu přidám rád i ze svého!:-), program bude obsluhovat osvědčený Bolek. Doufám, že vše půjde hladce, kdo by měl nějaké nejasnosti ohledně pravidel, může se požádat o vysvětlení rozhodčího 1. třídy Jana Malce v tomto článku.

Bolek u počítače, u tiskárny pomocný rozhodčí a žák V. Fejfara Václav Bartoš a moje nenechavá ruka. (autor: Martin Chrz, zdroj: www.ortenix.cz)

A kdo že je zatím papírovým favoritem turnaje? Přihlášen k obhajobě dosud není loňský vítěz IM Josef Přibyl z Holdie Praha. Pracovní zaneprázdněnost nedovolí účast ani loňskému 2. místu – našemu FM Petru Kučerovi. Zřejmě se tedy čeká právě na Vás! Aktuální seznam přihlášených najdete dole v odkazech (ráno bude ještě značně neaktuální, protože přihlášky přijímá p. Koudelka, zatímco seznam jsem tvořil já).

Po turnaji nás čeká ještě oblíbený závěrečný ceremoniál s předáváním cen. Šanci na prémii 100,- Kč má i ten poslední – stačí, aby jeho umístění bylo dělitelné deseti. Máte pak vidět to taktizování na zadních stolech:-). I na předních stolech se vloni rozhodovalo až v posledním kole – pro vítěze je připravena hlavní cena ve výši 2.000,- Kč , druhé místo bere 1.500,- Kč a bronzový stupínek je hodnocen 1.000,- Kč . Finanční ceny jsme letos připravili až do 10. místa – 800,- Kč, 700,- Kč, 600,- Kč, 500,-Kč, 400,- Kč, 300,- Kč a 200,- Kč pro desátého. Nebude chybět ani několik věcných cen pro další v pořadí. Vloni jsme předávali i cenu Fair-play, tak na to myslete při samotném turnaji :-).

A tím jsme se dostali až k samotnému závěru turnaje i tohoto článku. Po sbalení (vlastního) materiálu, následuje většinou cesta domů. Já bych si Vás dovolil ještě upozornit na Restaurant Ajeto, kde můžete krom vynikající kuchyně sledovat při práci i mistry skláře a večer pak na koncert skvělého kytaristy a písničkáře Xaviera Baumaxy v České Lípě, kam se chystám já:-).

Odkazy:

propozice
Startovní listina
Reportáž 2007
Fotogalerie 2007
Ubytování v Novém Boru
Tuto sobotu se v jídelně novoborského Crystalexu koná již 32. ročník bleskového turnaje Fejfarův memoriál. V této upoutávce se dozvíte podrobnosti z propozic a z přípravy turnaje, předběžnou startovní listinu, detaily dopravního spojení a další informace důležité především pro ty, kteří by k nám chtěli zajet. Doufáme, že mezi ně patříte i Vy! Řádné přihlášení je možné do pátku do 18:00.
0x Autor neznámý
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat