Rozhovor s Petrem Kučerou ml.

13.09.2010 09:18 | Zprávy

Liberecký turnaj Metalmex Open, který se hrál jako krajský přebor a kterého se účastnila řada silných hráčů na čele s velmistrem Jiřím Lechtýnským a mezinárodním mistrem Ivanem Hausnerem, měl nakonec nečekaného vítěze – až ...

VN: Gratuluji Ti k vítězství na turnaji! Čekal jsi, že bys mohl v takto silné konkurenci vyhrát celý turnaj? Nasazený jsi byl až jako desátý?

PK: Děkuji. Určitě jsem nečekal, že turnaj vyhraji, mým cílem bylo skončit do první desítky.

VN: Kterou partii bys na cestě k vavřínům označil jako nejtěžší?

PK: Asi nejtěžší byla partie s GM Lechtýnským, jelikož jsem byl v koncovce stejnopolných střelců úplně prohraný, soupeř ovšem udělal několik nevynucených chyb a tak jsem se mohl po dlouhém boji radovat z remízy:).

VN: Jak jsi se cítil, když Karlík v poslední partii začal ztrácet převahu? Od kterého tahu jsi si pomyslel na vítězství v turnaji?

PK: Bylo to po tahu 22. Df6 (komentovaná partie), soupeř mi tím umožnil vyvinout obě lehké figury a spojit si věže na osmé řadě, od té doby jsem věřil, že pozice je za mě vyhraná.

VN: Jak se Ti turnaj líbil? Za co bys organizátory pochválil, našlo by se něco, co by se dalo zlepšit?

PK: Na turnaj jezdím pravidelně každý rok, nikdy jsem ale se svým výsledkem nebyl spokojený, byl to pro mě zakletý turnaj až do tohoto ročníku. Určitě se dá vždycky něco zlepšit. Spokojený jsem byl s on-line přenosem. Na druhou stranu mě trochu překvapily řetězy, které byly nainstalovány u předních stolů:).

VN: Vítězství na Metalmexu se zařadí jistě mezi Tvé největší úspěchy. Je to úspěch největší nebo máš s čím srovnávat?

PK: Je to zcela jistě můj zatím největší úspěch, dal by se možná srovnat s prvenstvím na turnaji v Krásné Lípě, tam ale nebyl turnaj tak silně obsazen.

VN: Pojďme se ale podívat, kde mají Tvé úspěchy kořeny. Jak dlouho hraješ šachy a jak moc se věnuješ tréninku?

PK: Šachy mě naučil hrát táta a strýc. Jak dlouho hraji? Tak to opravdu přesně nevím:). První vážnou partii jsem sehrál v cca devíti letech. Tréninku se bohužel nevěnuji moc usilovně a když už se rozhodnu trénovat, tak ztrácím čas přemýšlením nad tím, co přesně budu trénovat:).

VN: Jak vypadá trénink potřebný k vítězství na takovém turnaji? Prozradíš něco ze svých metod?

PK: Myslím, že k vítězství na turnaji potřebuje člověk více než mít jen natrénováno. Určitě se musí umět namotivovat, koncentrovat, věřit ve své schopnosti, někdy se také říká, že musí mít štěstí, ale to já odmítám, šachy jsou totiž spravedlivá hra, vyhrává ten, kdo toho více vidí, přistupuje ke každé pozici konkrétně a tudíž se nenechá svést na zcestí subjektivními pocity. Nejtěžší není dostat se do lepší pozice, ale lepší pozici dovést do vítězného konce. Jak jsem četl v jedné šachové knize: "Je potřeba soupeře nejen zabalit, ale i odeslat.":) Nejvíce se soustředím na trénink propočtu variant, jelikož málokdy se partie vyhraje čistě strategickou cestou (a když už, tak je tato strategie samozřejmě podložena taktikou), takřka vždy je kulminačním bodem partie kombinace. Samozřejmě musí člověk znát zahájení, typizované pozice, základní koncovky, ale rozhodující je propočet, vše se od něj odvíjí. Já trénuji propočet klasicky na diagramech.

VN: Je nějaká meta, kam bys to chtěl dotáhnout? Myslíš, že bys např. dokázal překročit stín svého strýce FM Petra Kučery?

PK: Chtěl bych to dotáhnout co nejdál, ale kam až to bude, to nevím:). Bude to těžké, ale pokusím se o to.

VN: Ty hraješ ve svém domovském Novém Boru za Béčko 1. ligu. Myslíš, že by ses šachově dostal do stejné formy, i kdyby se Nový Bor nestal v podstatě nejsilnějším klubem v republice a hrál někde krajský přebor? Mají pro Tebe jako klubového hráče extraligové tituly Tvého klubu nějaký význam? Myslíš, že je šance zahrát si někdy extraligu v Áčku?

PK: Jistě mi pomohlo, že mohu hrát 1. ligu, utkávat se se silnějšími hráči je potřeba k tomu, aby člověk šachově rostl. Samozřejmě jsem hrdý na to, že klub za který hraji, je extraligovým přeborníkem, ovšem ještě radši bych byl, kdyby za extraligový klub mohl hrát nějaký novoborský odchovanec. Myslím si, že třeba FM Jan Vrána či FM Petr Kučera by měli dostat příležitost odehrát alespoň několik zápasů za extraligový tým. Taktéž se domnívám, že jedním z cílů Novoborského ŠK by mělo být udělat maximum pro to, aby některý z perspektivních hráčů (FM Jan Vrána, KM Jan Oreský, KM Petr Kučera ml.) co nejdříve mohl nastupovat za extraligový tým, mám tím na mysli i dopomoci těmto hráčům k šachovému růstu a splnění norem, např. zajištěním kvalitního individuálního tréninku pod metodickým vedením GM Vokáče, či uspořádáním uzavřeného turnaje IM v rámci OPEN Nový Bor.

VN: Máš nějaký šachový vzor? Z minulosti, ze současnosti? Oblíbenou šachovou knihu?

PK: Vzorem mi je především Karpov, lépe řečeno jeho na první pohled jednoduchá trpělivá hra spočívající v hromadění drobných výhod. Oblíbených knih by se našlo vícero. Velký vliv na mě mělo dílo Můj systém.

VN: Pojďme ale také chvíli mimo 64 polí. Ty ještě studuješ, prozradíš nám co?

PK: Studuji právnickou fakultu na Západočeské univerzitě v Plzni.

VN: Jakou máš rád hudbu? Který je Tvůj oblíbený film a která kniha?

PK: V hudbě nemám vyhraněný styl, líbí se mi od všeho něco. Jsem filmový fanda, mám rád filmy, které člověka po zhlédnutí nutí k přemýšlení, ale nepohrdnu ani "americkými komediemi", záleží na náladě. U knih preferuji romány ruských autorů, na prvním místě v pomyslném žebříčku je u mě Mistr a Markétka od Michaila Bulgakova.

VN: Na závěr Ti popřeju mnoho úspěchů ve studiu i na 64 polích a ať se Ti vše vyplní podle představ!

PK: Děkuji, i já Tobě přeji, ať se Ti vše vyplní podle Tvých představ.

Petr Kučera s přítelkyní Aničkou.

Odkazy:

web turnaje
chess-results.com
web pořádajícího Deska Liberec
jičínské fotogalerie
Liberecký turnaj Metalmex Open, který se hrál jako krajský přebor a kterého se účastnila řada silných hráčů na čele s velmistrem Jiřím Lechtýnským a mezinárodním mistrem Ivanem Hausnerem, měl nakonec nečekaného vítěze – až desátého nasazeného, novoborského Petra Kučeru mladšího. Vyzpovídali jsme našeho nadějného juniora, takže se dozvíte víc nejen o jeho cestě turnajem, ale i o jeho šachových začátcích, cílech či metodách tréninku.
0x Autor neznámý
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat