1. Novoborský ŠK “B“ – Mahrla Praha 2,5:5,5

02.10.2011 18:38 | Zprávy

Do úvodního zápasu nového ročníku první ligy nám los přidělil vůbec největšího favorita na postup – Mahrlu Praha, která sice po loňském překvapivém sestupu ztratila několik hráčů, nicméně její sestava zůstává na velmi sl...

Do úvodního zápasu nového ročníku první ligy nám los přidělil vůbec největšího favorita na postup – Mahrlu Praha, která sice po loňském překvapivém sestupu ztratila několik hráčů, nicméně její sestava zůstává na velmi slušné extraligové úrovni včetně české jedničky Davida Navary. Ten sice (stejně jako další host z Nového Boru Radek Kalod nebo z Boru přestoupivší Marek Vokáč) proti svému novému domovskému klubu nenastoupil, ale i tak byla převaha na všech šachovnicích ve prospěch hostů více než zřetelná. Nic na tom nezměnil ani fakt, že na zadních šachovnicích nastoupili hráči uvedení až na 15. a 17. – 19. místě soupisky. Právě oni se však nakonec ukázali klíčovými faktory zápasu.

Kulhánek,T – Rašík,V

Před zápasem velmi nečitelnou soupisku Mahrly dobře přečetl Tomáš Kulhánek, na Víťu Rašíka si připravil ostrou variantu v pirce, kterou dokonce proanalyzoval s rybkou. Naneštěstí pro něj ale úplně stejnou věc provedl i jeho soupeř a ve své analýze byl důkladnější. Výsledkem byl těžký zvedák v podobě 16…Vxe3 (viz diagram), což v kombinaci s následným f5 naprosto rozebírá pozici bílého. Tomáš se po dlouhém přemýšlení pokusil kavárensky soupeře rozhodit, nicméně ten si „výhru z přípravy“ utéct nenechal – 0:1. Příliš optimismu nám nepřinášel ani pohled na zadní šachovnice, kde jsme zejména černými čelili velkým problémům. Po roční mateřské pauze se do týmu vrátila Lucka Jínová, nicméně v úspěšné obnovené premiéře ji zabránil nyní již pod českou vlajkou hrající Andrey Pechinkov, který ji nedovolil rozvinout obvyklý útok a následně ji přehrál – 0:2. Pod tlakem pozice i času se ocitl i Marek Braun, který sice rozehrál královskou indickou, ale po nějakých 15 tazích by každý za původní zahájení označil moderní benoni. V tomto provedení však bylo pro černého přinejmenším nepohodlné, a tak Marek správně za rozehrání odevzdal c-pěšce, jenže protihra se nedostavila v očekávané míře a v průběhu časové tísně převzal iniciativu Petr Fajman, za což následně zinkasoval materiál i celý bod – 0:3.

Oreský,J – Ondruš,M

Za těchto okolností nemohl na 7. šachovnici hrající Petr Kučera přijmout nabízenou remízu, i když ani jeho benoni se rozhodně nedalo označit za lepší. Složitá pozice ale dávala možnost Přemyslu Bělaškovi se splést, což by mohlo ještě alespoň trochu zápas zdramatizovat. Bohužel však začal tápat spíše Péťa, navíc když soupeř vytvořil nebezpečný útok na královském křídle, nebylo ani o výsledku této partie pochyb – 0:4. Jedinou výhru v zápase připsal na naše konto Honza Oreský, který sice možná trochu nevědomky obětoval pěšce, ale kompenzace za něj bezpochyby byla. Pochyby o její dostatečnosti rázně utnul 23.Jg6 (viz diagram), po kterém již otevřený král Martina Ondruše nemohl příliš dlouho vzdorovat – 1:4. Já jsem se proti Milanovi Orságovi prakticky celou partii bránil ve variantě s izolovaným pěšcem v přijatém dámském gambitu. Všechny hrozby se mi však podařilo vykrýt a po soupeřově nepřesnosti jsem dokonce přešel do protiútoku. Po chybě v časové tísni už ale kvůli oslabenému králi na výhru nemohlo být pomyšlení – 1,5:4,5.

Remízu udržel i Honza Vrána, i když jeho katalánská proti Ivanu Hausnerovi byla přinejmenším podezřelá. Z rovné pozice se totiž rázem vyvinula věžovka bez čistého pěšce, navíc s dostatečně odříznutým králem. Bílý však překvapivě zahrál několik nepřesností a poté už slabší stranu ani příliš nepokoušel – 2:5. Atypickým způsobem vzniklá typická ježkovitá struktura a s ní spojené manévrování sice Péťovi Kučerovi přineslo optickou převahu, ale její přetavení v cokoliv hmatatelnějšího bylo v nedohlednu. Když navíc Standa Cífka zjednodušil materiál a převedl partii do koncovky, byla remíza logickým vyústěním.

Naprosto zaslouženě tedy prohráváme 2,5:5,5 a můžeme soupeři pouze popřát úspěšný boj do návrat o extraligy. Nás čeká reparát až za 4 týdny, kdy ve druhém kole zavítáme na půdu pražské Pankráce, která v úvodním kole překvapivě zremizovala dalšího favorita z Lysé n/L.

Partie

Odkazy

databáze ŠSČR
0x Autor neznámý
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat