TJ Pankrác – 1. Novoborský ŠK “B“ 3,5:4,5

30.10.2011 19:02 | Zprávy

Jestliže jsem v úvodní informaci k zápasu s Pankrácí psal, že soupeř nastupuje ve stabilní sestavě, a tak alespoň v tomto ohledu máme jednodušší přípravu, tak jsem se mýlil – dušičkový termín totiž domácím odvál hned trojic...

Jestliže jsem v úvodní informaci k zápasu s Pankrácí psal, že soupeř nastupuje ve stabilní sestavě, a tak alespoň v tomto ohledu máme jednodušší přípravu, tak jsem se mýlil – dušičkový termín totiž domácím odvál hned trojici hráčů základní sestavy (3., 4. a 8.). Nám chyběla pouze Julia Kočetková, takže alespoň dle ratingů se mělo jednat o poměrně vyrovnaný zápas. Při znalosti průběhu bych ke slovu „vyrovnaný“ dodal ještě „dlouhý“, ale to už bychom předbíhali.

Nejdříve skončila partie na první šachovnice, kde Miloš Jirovský nezvolil příliš dobře zahájení – přecijen zrovna proti Tomášovi Kulhánkovi hrát z anglické obráceného draka příliš smysl nedává. Tomáš v partii neměl vážnější problémy a v novoborském dresu po porážkách v sezonách 2007/2008 a 2010/2011 konečně svého neoblíbeného soupeře uremizoval – 0,5:0,5. Vedení na naši stranu strhnul Marek Braun, který proti Pleškovi opanoval jediný otevřený sloupec, kde si navíc soupeř nešikovně nalezl do vazeb. Z nich se bílý nevymanil ani po oběti kvality, navíc Marek výhodu rychle přetransformoval přechodem do vyhrané pěšcovky – 0,5:1,5. Mě na tomto zápase potěšila už naše sestava – nastoupil jsem na 5. šachovnici, takže již dopředu bylo jisté, že pošesté v řadě (!) už nenastoupím proti Svato Svobodovi. Stejné obavy měl zřejmě i soupeř a k zápasu raději vůbec nenastoupil:-) Čekal mě tak Jan Vokoun – první soupeř, na kterého jsem se před zápasem nepřipravil. Naštěstí se hrála vcelku standardní varianta ježka, ve které bílý nezískal výhodu. Bohužel jsem však cítil, že bych z partie mohl vytěžit i více, čehož důsledkem byl riskantní postup e7-e5, který nakonec mohl přinést hru pouze soupeři. Po pár tazích jsem vše vyřešil nabídkou remízy, kterou Vokoun vzhledem k docházejícímu času i přes nepříznivě vyvíjející se zápas přijal – 1:2.

Další bod na naše konto přidal na poslední šachovnici hrající Péťa Kučera, který trpělivě přehrál Jana Petra. Vtipný okamžik nastal již při nahlášení této dvojice – „Kučera – Petr“, načež přišly poznámky – „Správně“ nebo „To proti němu nikdo nehraje?“ Každopádně samotná partie byla jednoznačná. Péťa po d4, Sg5, Sxf6 zablokoval pěšce soupeře na černých polích, tak nějak samovolně vytvořil izoláka, kterého po dlouhém obléhání dobral. Za přechod do věžové koncovky černý odevzdal pěšce dalšího a i přes mírné deformace pěšcové struktury převahu spolehlivě uplatnil – 1:3. Novoborská premiéra naopak nevyšla Honzovi Šťastnému – proti Martinovi Tupému sice získal drobnou výhodu, jenže bez rychlé akce se zdánlivě silný pěšec na d5 projevil jako slabina. S ubývajícím počtem figur a bez možnosti aktivizovat bílého krále se následná koncovka stala beznadějnou – 2:3. Vyrovnání bohužel zařídil Honza Oreský. Jana Pešouta nejprve jednoznačně přehrál, když naprosto mimo hru vystavil soupeřova bělopolného střelce. Místa sbírání zaslouženého ovoce v podobě soupeřových pěšců se však Honza dostal do časovky, během které se partie totálně otočila – 3:3.

Vrána,J (2290) – Doležal,R (2393)

Za této situace se dohrávaly dvě pro nás lepší partie, nicméně vzhledem k docházejícímu času to zdaleka nebylo jednoznačné. Péťa Kučera měl hodiny pod kontrolou, jenže ten uplatňoval pouze miniaturní výhodu. Ze zablokované nimcovičovy francouzské nakonec vytěžil přivyhranou dámskou koncovku, jenže najít správné pořadí tahů, po kterém by sebral nějakého soupeřova pěšce, se mu bohužel nepodařilo. Místo riskování pak po obhlídnutí Honzovy pozice rozumně vynutil opakování tahů – 3,5:3,5. I Honza Vrána má na Pankráci svého tradičního soupeře – s Radkem Doležalem obvykle hrávají skandinávskou, nicméně teď to po překvapivé replice 1…e5 byl královský gambit. Z něho vznikla totálně nepřehledná pozice – ideální stav do oboustranné časové tísně. Nejprve měl dvě figury za věž Doležal, kvůli slabému králi v centru ale jednu odevzdal. Měl za ni lavinu pěšců, které však Honza začal trpělivě odebírat. Trochu paradoxně se tak z pěšcového stavu -2 dostal až na +2, ale ani s nimi si s odhaleným králem nemohl být jistý před zuřivě šachující dámou. K výhře se nakonec „prouhýbal“, i když jistě by všem a hlavně sám sobě ušetřil nervy, kdyby při posledním tahu první časové kontroly zahrál jednoduché 40.Vxe8+, protože po 40…Dxe8 41.Vxf6+ Ke7 42.Ve6+ získává dámu. Každopádně Honzovi k důležité výhře patří gratulace, protože těsná výhra 4,5:3,5 se v očekávaném boji o záchranu bude jistě hodit.

Další zápas nás čeká za 14 dní, kdy doma přivítáme velmistry prošpikovaný Jičín.

Odkazy

databáze ŠSČR
0x Autor neznámý
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat