1. Novoborský "C" – Ústí nad Labem 5:3

29.03.2011 09:23 | Zprávy

Velmi důležitý zápas s dobrým koncem sehrálo céčko Nového Boru se Spartakem Ústí nad Labem. Domácí nastoupili v sestavě 1-8, hostům chyběli na 1. šachovnici hrající Miroslav Körschner, pětka Dušan Erban a zejména Pavel Makevich, který dosud uhrál 7 bodů z 9 partií a je největší oporou.

První a zároveň poslední výhru pro Ústí zaznamenal na druhé desce Libor Chochol. Petr Kučera ml. sice získal v Budapešťském gambitu malou kombinací pěšce, ale slabiny v černém táboře nešly dost dobře bránit. Další v pořadí končí svůj duel Zdeněk Völfl s Marií Bažantovou (5). Hrála se ježkovitá struktura s prostorovou převahou bílého. Černá se však bránila velmi vynalézavě. Nejprve postoupila h-pěšcem, pak nasadila úder f5 a následně oba soupeři ve vyrovnané pozici opakovali tahy.

Václav Kupšovský na sedmičce se bránil Francouzskou a svého krále, na rozdíl od bílého, ukryl na dámském křídle. Oba protivníci soustředili své síly na královskou část šachovnice. Úspěšnější byl Roman Boreš, který manévrem Sb1-g6-f7 získal pěšce a poté již bez problémů dovedl boj do vítězného konce. Na první šachovnici probíhal poziční boj Petra Kučery st. s Jiřím Sochorem. Bílý se snažil tlačit na dámském křídle, ale černý včas kontroval výpadem Sh3 a f7-f5. Kučera byl v koncovce o pěšce chudší, nicméně po oboustranných nepřesnostech v časové tísni remíza.

Na čtyřce se střetli soupeři s originálními šachovými nápady, tj. Pavel Chrz a Mirek Boreš. Oba rádi vyhledávají nepřehledné zápletky a neradi se brání. V duchu svých zásad oba tedy útočili. Černý Boreš obsadil svými těžkými figurami první, bílý osmou řadu. Remíza věčným šachem se mi jevila jako spravedlivá. Na poslední desce hráli Petr Boleslav s Danielem Kolářem. Domácí hráč při přechodu do koncovky vytěžil pěšce, poté druhého a ve věžovce již nebylo těžké uplatnit převahu k výhře. Ústecký Kolář zaslouží pochvalu, neboť ač o 250 Elobodů slabší, odmítl v zahájení remizovat opakováním tahů.

Šestá deska přinesla souboj nadějného Jana Mikeše a zkušeného Martina Černého. Domácí Černý hájící černé barvy využil vazby k proniknutí své věže na druhou řadu. Soupeř raději obětoval dámu za věž a jezdce a jal se bránit svou pevnost. Za hrdinu byla černá královna, která řádila na obou křídlech, aby s pomocí královského veličenstva zničila několik bílých pěšáků. Když dáma padla, zůstal bílému pouze kůň a ten proti přesile 4 pijonů byl příliš nemotorný. Poslední dohráli vlasatci na 3. prkně. Honza Oreský dobře útočil, Jakub Přibyl se neméně dobře bránil. Černý s pěšcem více prchl králem z g8 až na a6, nicméně hrozby bílého ho donutili k opakování tahů.

Nový Bor se výhrou propracoval na 7. místo, kde díky skóre vede skupinu desetibodových. Za ním se seřadily družstva Dukly Praha, Spartaku Ústí a Baníku Sokolov. O tom, kdo z těchto týmů doprovodí Krásnou Lípu a Podbořany do nižší soutěže rozhodne poslední kolo. Již jen teoretickým sestupujícím může být i Děčín se 13 body.

Partie k přehrání:

Databáze ŠSČR
29.03.2011 11:18 | Autor neznámý

Blahopřeji céčku k cennému vítězství a držím palce, ať dosáhne v posledním kole výsledku, který zaručí druholigovou příslušnost pro příští rok.