Suverénní Desko Liberec

09.05.2011 00:41 | Zprávy

V sobotu 7. 5. se sjel v DDM Smetanka plný tucet družstev mladších žáků z Libereckého kraje, aby změřil své síly v krajském přeboru. Po poradě přítomných rozhodčích bylo rozhodnuto, že turnaj nakonec sehrajeme pravděpodobně nejspravedlivějším systémem každý s každým, tedy plných 11 kol. Zároveň jsme připustili i družstva bez povinné dívky, do hodnocení krajského přeboru jsme nicméně museli kontumovat jejich 5. šachovnici.

Vítězství si po zásluze velmi suverénním způsobem zajistilo Desko Liberec A, které z 55 partií přenechalo soupeřům pouze 3,5 bodu. I druhé místo patřilo našemu nejlepšímu krajskému centru mládeže, přestože Desko B prohrálo krom svého oddílového bratříčka i s Bižuterií Jablonec, která ale zase poztrácela jinde – nebyla nouze o velmi vyrovnané zápasy. Na jablonecký celek zůstala nakonec nepopulární bramborová medaile, když kontumace chybějící dívčí šachovnice ZŠ Jižní vylepšila remízu v zápasovou výhru TJ Slávii Liberec, a ta tak Bižuterii o bod překonala.

Výběr Novoborské šachové akademie skončil nakonec až na 5. místě. Postupové ambice doznaly trhliny, když jsem v pátek večer po omluvě připravovaného mladšího žáka zjistil, že nemáme v klubu žádného jiného hráče 2002 a ml. s aktivní registrací – musím poprosit všechny spřízněné trenéry a rodiče, aby věnovali tomu papírování potřebnou pozornost, řada dětí není ještě registrována vůbec. Za této situace jsem využil nabídku Ivana Kopala a angažovali jsme jako hosta Mikuláše Futschika. Dívčí šachovnice se ujala ještě nezkušená Barbora Vítková z kroužku Jardy Tryhuby, která je jedinou registrovanou aktivní dívkou, kterou máme – v tomto směru můžeme jen tiše závidět Stráži, kde hrál se 4 dívkami jediný chlapec:-). Obě poslední desky nám přinesly po 4 bodech, což nebylo špatné, oběma patří dík, v souboji s největšími konkurenty jsme se ale museli spoléhat na přední 3 šachovnice, a to bylo málo. Nestačilo ani skvělých 11/11 Jirky Lišky na 1. šachovnici, Filip Draboň uhrál 8,5 bodu, Jakub Doubek 8. Nejvíce nás může mrzet prohra s papírově slabší ZŠ Partyzánskou, která nás v konečném součtu stála medaili.

Další naše kroužky obsadily 6. až 9. místo, hrály v podstatě tak, jak spolu trénují. 6. ZŠ Partyzánská (trenéři Štágl, Jína) těžila z výkonů Andrewa Lawsona na 4. šachovnici (8 b.) a Jany Veštšíkové na 5. desce (7b.), 50% uhrál na silné 2. desce Jan Formánek. 7. skončila ZŠ Jižní (trenéři manželé Jínovi), kde si těžkou první desku vyzkoušel Vítek Pázner (3,5 bodu) a krásných 7 bodů uhrál na 2. šachovnici Lukáš Pavljuk. 6,5 body přispěl na poslední šachovnici Jarda Heptner, do KP ale nemohl být jeho výsledek započítán, neboť družstvu chyběla povinná dívka.

Stejný problém měla ZŠ Arnultovice (trenér Tryhuba), kde první šachovnici skvěle hájil Filip Žourek (8 bodů), který už mezitím přesedlal do mého kroužku pokročilých. Chvíli po zahájení 1. kola přiběhl do DDM i můj Vojta, kterého jsem tedy poslal zahrát si na poslední šachovnici a on se předvedl skvělým výkonem 10/11, když podlehl jen stoprocentnímu Vajsejtlovi z Deska. Po anulování jeho výsledku za chybějící dívku by se arnultovická škola propadla dokonce na poslední místo pořadí. Domácí výběr DDM Smetanky (trenér Koudelka) měl největší problém s docházkou, když nakonec dorazili jen 2 hráči z kroužku. Tým jsme doplnili alespoň 2 náhradníky z jiných družstev a ti nakonec uhráli i většinu bodů – Michal Vorlíček 6 a Tomáš Marx z Bižuterie na 4. šachovnici dokonce 8. Zklamáním ale nejsou ani 3 body Adama Mately na těžké 1. šachovnici.

Před turnajem jsem přislíbil dvěma nejlepším hráčům Novoborské šachové akademie nar. 2002 a ml. uhrazení nákladů na turnaj dvojic na Seči (28.-29.5.). Těmito hráči jsou Andrew Lawson (8 bodů na 4. šachovnici) a Vít Pázner (3,5 bodu na 1. šachovnici).

Konečná tabulka:

Poř.Družstvo123456789101112 PH 1  PH 2
1ŠŠ Desko Liberec A * 45455455553351.5
2ŠŠ Desko Liberec B1 * 2434355442738.5
3TJ Bižuterie Jablonec03 * 1243442433.5
4TJ Slávia Liberec½14 * 33352333.5
5Novoborská šachová akademie13 * 2444442233.5
6ZŠ Partyzánská Česká Lípa02123 * 3324241526.0
7ZŠ Jižní Česká Lípa01½12 * 24441324.5
8ZŠ Arnultovice1222123 * 2331023.5
9DDM Smetanka Nový Bor00½131 * 3321017.5
10ZŠ a MŠ Sloup v Čechách00½½11132 * 4916.5