První body jsme nechali v Krásné Lípě

11.10.2011 22:47 | Zprávy

Letos došlo k reorganizaci krajských soutěží, kdy si nedostatek družstev vynutil zeštíhlení třístupňového systému pouze na dvoustupňový – Krajský přebor a Krajskou soutěž. Zatímco krajský přebor zůstává beze změn a kopíruje vyšší soutěže ŠSČR (Extraliga, 1. liga a 2. liga), tedy 12 týmů na 8 šachovnicích, Krajská soutěž je jako nejnižší a tedy i vstupní, značně variabilní, konkrétnější podobu jí dává rozpisem krajská STK. Ta na základě průzkumu rozhodla pro letošní rok o hraní na osmi šachovnicích, což nakonec znamenalo konec žandovského družstva, jehož významnou část ale převzal obnovený oddíl ve Cvikově. Posun z 5 na 8 šachovnic znamená dost možná i snížení počtu účastnících se družstev, na našem Západě hraje dvoukolově 6 týmů, na východě jich je nakonec 7 a hraje se tam nadstavba pro 4 nejlepší resp. 3 nejslabší.

Pouhá třináctka týmů v nejnižší soutěži působí poměrně pochmurně, když si vzpomeneme, že na třístupňový model se přecházelo za situace, kdy východ i západ vykazoval obdobný počet družstev, měli jsme tu ale ještě 10 družstev regionu střed! Dnes se můžeme pouze domýšlet, kolik družstev a hráčů padlo na úkor nepovedené změny struktury soutěží a kolik by jich padlo i bez tohoto pokusu soutěže si „oživit“. Tolik tedy povzdech krajského předsedy a slovo předávám Michalovi a jeho reportáži.

Letošní první kolo nás zavedlo k nejsilnějšímu týmu ve skupině, do Krásné Lípy. Na místo určení jsme plni netrpělivosti dorazili dokonce o 35 minut dříve, tak jsme se na novou sezónu těšili:-). Přestože výsledek 1,5 – 6,5 vypadá na jasný debakl našeho družstva, je nutné říct, že to dlouho vypadalo minimálně na 4-4.

Po třech hodinách jsem stál já a pan Koudelka na remis a hra se v podstatě nikam neubírala, mladý Liška již vyhrál, Liška starší stál na výhru, Dana na poslední šachovnici také minimálně na remis. Stav byl v tu dobu už 1-2 v náš neprospěch, když poměrně rychle podlehli pan Najman a Filip Draboň.

Bohužel můj ustrašený výkon nakonec k úspěchu nevedl a pan Koudelka velmi nešťastně odevzdal věž. Liška starší v koncovce, kterou měl vyhranou, několikrát daroval výhru soupeři, ten mu ji zas vrátil, bohužel si ji ale nakonec nechal. Dana uhrála velmi pěknou remis. Velmi hezký komentář ke své partii měl Milan Přívratský: „Od 4. tahu jsem se cítil špatně a s každým dalším tahem ještě hůře.“

Přinášíme jako ukázku 5 partií. Snad se nám příště podaří dobře rozehraný zápas dotáhnout k lepšímu konci.

Neodpustím si však komentář na adresu Filipova soupeře, jeho výstup, nebojím se říct až hulvátský vůči soupeři, kdy se dožadoval velmi, ale velmi nahlas, a nevybíravě až posměšně tří dam, mě opravdu zvedl tlak. Navíc to již bylo podruhé, poprvé při návštěvě v minulém ročníku u nás. Ve fotbale je, pane kolego, nebudu vás jmenovat, za jakékoli zesměšňování nebo ponižování soupeře červená karta, přeberte si to. Navíc pokud vám převaha dámy nestačí k výhře a potřebujete tři, tak vás lituji. Filip však velmi hezky a se smíchem vše nesl dobře.

Databáze ŠSČR
19.10.2011 17:06 | Autor neznámý

Pane Machu, onen nejmenovaný hráč je provokatér od přírody. Nebojte se, že neprudí i v Krásné Lípě. Nejlepší recept je mu to nandat na šachovnici a nejlépe v bleskovkách, pak je zticha. Výraz hulvátství je dost možná přehnaný, spíš si úměrně k jeho věku myslí, že je vtipný, což dost dobře nemusí každý chápat. Určitě ale nechtěl Filipa zesměšnit a je dobře, že se Filip nedal. Když už jsme u těch bleskovek, tak 28.10.2011 od 9.00 v místním kině pořádáme tradiční Skřípkův memoriál. Novoborští jsou zváni do vyčerpání kapacity klubovny. Vemte pane Machu Filipa s sebou a přijďte to výše jmenovanému nandat :-) To je nejlepší způsob jak ho ztrestat.