Nový Bor stříbrný na Evropském klubovém poháru

08.10.2023 18:09 | Zprávy

Titul z letošního Evropského klubového poháru získal norský Offerspill v čele s nejlepším světovým šachistou Magnusem Carlsenem. Stříbrné medaile na prestižní týmové soutěži slaví český mistr 1. Novoborský ŠK!

Nový Bor navázal na svá úspěšná evropská vystoupení, vždyť v loňském roce novoborští celý turnaj ovládli. Letos ale našli přemožitele, v pátém kole těsně prohráli s týmem Magnuse Carlsena, když právě nejlepší světový šachista zápas rozhodl na první šachovnici výhrou proti Vincentu Keymerovi. Českému týmu se ale podařil výborný comeback. Klíčová byla především výhra v sedmém kole nad favorizovaným rumunským týmem Superchess, za který nastoupil i exmistr světa Viši Ánand.

Kapitán týmu Petr Boleslav úspěch komentuje následovně: „Bez debat nejtěžší Klubový pohár co jsme hráli z hlediska místa a celkových podmínek. Nám se naštěstí ale velké zdravotní problémy vyhnuly. Se stříbrem musíme být spokojení. Prohráli jsme pouze s vítězným týmem, a to ještě dost nešťastně. Závěr jsme měli skvělý. Porazili jsme první nasazený tým a bereme stříbro!“

(Družstvo Nového Boru během 1. kola Evropského klubového poháru – zprava Keymer, Navara, Nguyen, Bartel, Ragger, Žilka, fotografie z ofic. stránek pořadatelů.)

Nejlepší výkon z týmu Nového Boru předvedli velmistři Keymer a Anton Guijarro, kteří uhráli 5 bodů, celkem 4 a půl body přispěli Češi Navara a Nguyen.

Celkem se na letošním poháru, který se konal v albánském městě Drač od 1. do 7. října, přestavilo 601 hráčů z 54 zemí.  Souběžně s turnajem mužů změřily své síly také ženy. V soutěži bez české účasti získal zlato rumunský tým Superchess.