Tříbodový výkop

07.10.2020 10:17 | Zprávy

Výkop nastávající sezóny soutěží družstev vyšel novoborským na jedničku, když „béčko“ přivítalo na domácí půdě velkého rivala ze severu Krásnou Lípu a zapsalo výhru 5,5:2,5.

V neděli, přesně den před nahlášení dalších utažení „životních funkcí“ lidského společenstva pomocí Covid nařízeních, proběhlo 1. kolo nového ročníku Krajského přeboru Libereckého kraje. V Novém Boru jsme, vzorně nastoupení v téměř 100% základní sestavě, přivítali jako vždy ambiciózní tým z Krásné Lípy, který se pod vedením Jiřího Průdka dostavil taktéž téměř 100% vyzbrojen. Chvályhodný přístup obou družstev tak přispěl k bojovné a prestižní atmosféře.

Po první hodině hry většina partií teprve mířila do svého rozpuku, tedy až na dění na třetí šachovnici, kde se náš Matěj Hurtík, čelící bílými Skandinávské v podání Oldřicha Štefánika, se snažil urvat aktivitu hned od úvodních tahů.

. kolo -

Dvě hodinky odbyly, kapky potu čelo zástupce kapitána pokryly. Přemek Hofman plnil vzorně funkci podpory týmu, pověstného devátého hráče na palubovce, a přestože jsme se snažili ho nevrhat do infarktových situací, právě v danou dobu nevyzařoval velkou pohodu. Na druhé šachovnici mezi Tomášem Buchcarem a Kryštofem Hofmanem začaly létat skromně řečeno jiskry, na třetí krásnolipský Oldřich Štěfánik nalezl nepříjemně aktivní nit v partii a k tomu můžeme připočítat i počínající útočné choutky Miloše Koudelky v partii proti Cardovi.

Matěj Hurtík provádí první tahy partie s Oldřichem Štefánikem

Ota Válek černými proti Jiřímu Princovi

Probíhající čtvrtá hodinka zápasu již plně vnesla úsměvy na hráče domácího družstva. Remíza na druhé šachovnici černými byla k duhu, první výhru na stranu domácích přinesl kapitán Václav Paulus hrající na první šachovnici, kde si poradil s Třešňákem. Velmi nečekané rozuzlení v podobě pádu praporku měla nakonec bitva na třetí šachovnici, celý bod si připsal náš hráč. Přísnou poziční bitvu sehrál Ota Válek, jehož soupeř se bílými snažil o půlku od prvního tahu. To se vskutku nehraje dobře, ale Ota trpělivě manévroval až soupeřovu dámu nachytal na švestkách, které měly růst na a5.

. kolo -
Jediného celého bodíku se soupeři z Krásné Lípy dočkali na poslední šachovnici, kde Alžběta Majstrová podlehla Bohuslavu Fúzikovi. Na vítězství pojišťujících 4,5 zvýšil Petr Boleslav na čtvrté šachovnici. Přestože se Bolek dokázal s jednou z dosud tří sehraných partií proti Jiřímu Průdkovi dostat i do šachové literatury, jednalo se o jeho první vítězství nad tímto neoblíbeným (čistě z pohledu vzájemného skóre 1:3) soupeřem. Závěrečné finesy jsou příkladem, co dovede euforické nastavení mysli stvořit v tak přísně logicky vyhraněném terénu jako je šachovnice.

. kolo -

Partiář se smírným výsledkem podepsala jak dvojice Michal Papoušek vs Hrazdíra na páté šachovnici, tak i protagonisté nejdéle trvající bitvy první říjnové neděle, Miloš Koudelka s Milanem Cardou.

Pohled na 8. šachovnici a dvě první desky

4.5
Papoušek, Michal (H)
1656-
Hrazdira, Matyáš Josef (H)
1686½ - ½
4.6
Válek, Otakar
2026-
Princ, Jiří
18011 - 0
4.7
Koudelka, Miloš
1688-
Carda, Milan
1687½ - ½
4.8
Majstrová, Alžběta
1550-
Fúzik, Bohuslav
15240 - 1

Sečteno, potvrzeno, výhrou 5,5 : 2,5 jsme vykročili tříbodově do nové sezony a Krásnolipským vrátili únorovou porážku na jejich půdě.

1. Kolo Datum kola 2020/10/04 Hodina 10:00
Čís.DružstvoDružstvoVýsl.:Výsl.
1  TJ Lokomotiva Liberec  TJ Spartak Rokytnice n.J.5:3
2  ŠK Zikuda Turnov "C"  TJ Bižuterie Jablonec n.N.4:4