NŠA na Seči

05.06.2013 14:39 | Zprávy

O víkendu jsme se již popáté účastnili šachových Zaječic, turnaje mládeže, který si letos odkroutil již 51. ročník. Stejně jako v předchozích letech se turnaj konal v Junior Centru na Seči.

Stěžejní náplní akce je turnaj šestičlenných družstev starších žáků (1998 a ml.), který je otevřeným mistrovstvím České republiky. Letos jsme bohužel hráli jen v 5 lidech, když se nám nepodařilo zajistit účast dívky. To se dost negativně projevilo na výsledcích družstva – v 9 kolech jsme pouze dvakrát podlehli vysoko, v ostatních zápasech by nám ten 1 chybějící bod mohl stačit na zápasové body.  V konečné bilanci jsme šestkrát prohráli, jednou remizovali a pouze dvakrát vyhráli a se 7 body obsadili historicky nejhorší umístění – 54. místo. Výsledky jednotlivců byly ovšem slušné, nejvíc bodů nasbírali Vláďa Křížek (6,5) a Kuba Doubek (5 bodů).

Sestava družstev s výsledky jednotlivců

54. Novoborská ŠA (Rtg prům.:1239, PH 1: 7 / PH 2: 94)
Šach. Jméno Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Body Partie Rtg prům.
1 Draboň Filip 1434 CZE 0 1 ½ 0 1 ½ ½ 0 0 3.5 9 1412
2 Brabec Adam 1250 CZE 0 1 0 1 0 0 ½ 0 0 2.5 9 1334
3 Doubek Jakub 1250 CZE 0 1 ½ 0 1 0 ½ 1 1 5.0 9 1288
4 Paulus Václav 1250 CZE 0 1 0 0 0 ½ 1 ½ ½ 3.5 9 1192
5 Křížek Vladimír 1250 CZE 0 1 1 1 1 0 1 ½ 1 6.5 9 1175

Zleva: Draboň, Brabec, Doubek, Paulus a Křížek.

Těžký úděl jsem nechtěně připravil Filipu Žourkovi, který jel jako náhradník za chybějící dívku. Jelikož to před startem turnaje vypadalo na lichý počet družstev, vytvořili pořadatelé jedno společné družstvo a vyzvali ostatní, aby do něj nominovali své náhradníky, aby si zahráli všechna kola. Místo původně přislíbené 4. šachovnice skončil ale Filip nakonec jako papírově nejlepší z družstva (3. VT) na těžké první šachovnici, kde se utkával s nejlepšími hráči ostatních družstev – to byla příliš tvrdá škola.

Vedle MČR družstev se na Seči koná též turnaj nejmenších dvojic (2004 a ml.), který je dobrou příležitostí srovnat se s nejlepšími mladými talenty z celé republiky. Do boje jsme vyslali krajského přeborníka do 10 let Kryštofa Hofmana, kterému na druhé šachovnici sekundoval další náš nadějný hráč, Haštal Ort. První den vyšel skvěle Kryštofovi, když v 6 kolech pětkrát vyhrál a podlehl pouze papírově úplně nejsilnějšímu hráči z Brna. Haštal doplácel na rychlou hru a uhrál 2 bodíky. V závěrečných nedělních 3 kolech to, bohužel, bylo slabší, kluci vyhráli jeden zápas, dvakrát oba prohráli a propadli se v konečném pořadí na průměrné 22. místo (resp. 24., ale 2 družstva nebyla regulérně složena z hráčů stejného oddílu a byla zařazena na konec).

24. Novoborská ŠA (Rtg prům.:1175, PH 1: 9 / PH 2: 12)
1 Hofman Kryštof 1250 CZE 1 0 1 1 1 1 0 1 0 6.0 9 1131
2 Ort Haštal 1100 CZE 1 0 0 0 0 1 0 1 0 3.0 9 1094

Kryštof Hofman (6 bodů) a Haštal Ort (3 body) – Novoborská šachová akademie

Posledním zaječickým turnajem je turnaj jednotlivců, kde hrají někteří trenéři a doprovody či i děti, které jsou již příliš odrostlé na družstva, ale oblíbily si atmosféru Zaječic. 1. Novoborský šachový klub reprezentovali Alžběta Majstrová, která uhrála pěkných 5 bodů a jen těsně ji utekla cena pro 3. nejlepší ženu, a Jiří Majstr, který uhrál o půl bodu méně.

Nejúspěšnějším členem naší výpravy byl podle očekávání Jiří Liška, který hostoval na 1. šachovnici Deska Liberec. Osobně se mu sice úplně nedařilo, nasbíral 4 body, když prohrál se všemi 4 soupeři s Elo přes 2000, ale pomohl i tak týmu k bronzovým medailím (a nebýt poslední remízy s Mostem, mohlo cinkat i stříbro).

Zde jako předseda ŠSČR předávám pohár a medaile Desku Liberec, zprava trenér Ivan Kopal, Jiří Liška, Michal Pajerský a Milan Hejduk.

Zleva: Haštal Ort, Viktor Novotný a Kryštof Hofman.

V Novém Boru, 3. 6. 2013                                                                       Viktor Novotný