Start klubového přeboru s dozvukem Corridy

23.09.2017 17:26 | Zprávy

Ve čtvrtek 21. záři odstartoval další ročník klubového přeboru. V podzimní části se bojuje v každé ze dvou osmičlenných skupin o čtyři postupová místa do jarního finále. Ale nepředbíhejme.

První hrací temín se bohužel neobešel bez "omluvenkových fópa", kdy hned tři hráči mohli marně vyčkávat na své soupeře. Tato dětská nemoc již bude ale jistě zažehnána zasláním včasného oznamu jak svému soupeři tak především vedoucímu turnaje Vláďovi Marečkovi.

Skupina B

Ve skupině B se z regulérního prvního kola odehrály dvě partie. Miloš Koudelka se bílými utkal s Janem Tichým a dle očitých svědků nebylo o taktické šarvátky nouze. Například oběť střelce na h3 v podání černého, kterou bílý nepřijal, vnesla skoro až hlasitý šum do řad přihlížejících kibiců, z nichž kdosi drze poznamenal: "Klasická Koudelkovina." Vítězství nakonec slavil bílý.

Smírně se rozešla dvojička Mareček - Tryhuba, sedící takticky nejblíže bufetu. Dle informací ze zákulisí přišla bílého celoodpolední příprava vniveč, když jeho soupeř hned po 1. e4 vyhrabal ze svého repertoáru téměř nepoužívané 1...e6.  Strhla se varianta vesmírné francouzské, ve které nerozhodné výsledky bývají spíše výjimkou. Černý zvolil aktivní a zajímavou cestu, ale před dvacátým tahem nebezpečně podklouzl, avšak bílý trest nenašel. 19.Vfe1

Přišlo 19...Dc7? (19...Df4 dávalo ještě naději) a bílý reagoval přesně 20.De3 a po jediném 20.Df4 si můžete zabloumat, jak mohl bílý udeřit. Po následných výměnách na f4, d4, b5, d7 dospěla partie do remízy.

Téměř plná klubovna, v popředí Vláďa Mareček dumá s Jardou Tryhubou.

Předehrávku sahající až na začátek listopadu si střihl díky absenci svých právoplatných soupeřů Petr Boleslav s Otou Válkem. Bílému vyšlo v zahájení na co sáhl a přestože se v dáli kabonilo čelo velmistra Žilky, vyměnil oba své střelce za méněcenné jezdce a povedlo se mu partii dovést do celobodového konce.

1. Kolo Datum kola 2017/09/21 Hodina 18:00
Koudelka Miloš1 - 0
Tichý Jan8
Boleslav Petr

Brabec Herbert7
Mareček Vladislav½ - ½
Tryhuba Jaroslav6
Přenosil Julián

Válek Otakar5

6. Kolo předehrávka

Boleslav Petr
Válek Otakar

Skupina A

Ve skupině A proběhlo téměř vše dle plánu, z prvního kola se neodehrála pouze partie Štěpána Přenosila s Adamem Špírkem. Vostrý nástup do partie měla Alžběta Majstrová, když přihlížející záhy mohli spatřit, jak bílým pěšcem na c6 zašpuntovala černého bělopoláka na a8. Ač se prý střelec z á-osmičky již do hry nepodíval, Jiří Liška st. si do tabulky stejně jako Alžběta Majstrová píše 1/2.

Zdá se, že v tento moment měl Jirka Liška o čem přemýšlet.

Přejděme k nekompromisním. Na souboj Tomáše Tichýho s Pepou Řeháčkem jsem se byl v počáteční fázi několikrát podívat. Jak se klasicky říká - divočina - kde černý jde po materiálu, na který bílý nehledí, jelikož má na mušce černého krále uvězněného na e8.

(pozice po 13...Sxf3)

Může bílý zachránit obě napadené věže? K takovými pozicím se nadšený kibic vždycky rád vrací a tak jsem byl v počáteční fázi u tohoto stolečku velmi často. Tipnul jsem si 1:0 a šel plnit nešachové povinnosti. Dle zápisu mi tip vyšel, ale na desce se prý ještě děly věci, po celém bodu sahal několikrát i černý. Ale kibicové toho napovídají.

Zatímco vpravo džus zakrývá pěscový svěrák b5-c6 a vlevo velitel černých figur pošilhává po pěšci h3, uprostřed na horizontu zuří divočina.

Kdo zavítal poslední den na Novoborskou šachovou Corridu, tedy přesně týden před 1. kolem klubového přeboru, mohl v závěru souboje Kryštofa Hofmana s Viktorem Novotným zažít deja vu a zároveň nabýt dojmu, že výsledek koncovky je předem daný.

Viktor Láznička v pozici na diagramu zahrál 100. Vg7 a dalších třicet tahů, co se černý pokoušel králem "někam" projít, neopustil věží sedmou řadu. Když se černý král dotěrně postavil na g3 nebo e3 kontroval šachem po sloupci(!). V poslední partii dvanáctikolového duelu s Markusem Raggerem tak udržel remízu.

Pozice na vedlejším diagramu se zdá býti podobně prostinká. Kdyby byl pěšec na f3, zahraje bílý dle schématu Vb7 a je vystaráno. Černý, jelikož před týdnem byl v Ajetu, si však dává pořádný pozor na zbrklý postup pěšce. "Viktor Novotný měl lepší šance než jsem měl já, protože jeho pěšák byl stále na f4 a f5, díky čemuž mohl někdy využít pole f3 pro úkryt svého krále," komentuje od Balatonu Markus Ragger. Je potřeba tedy najít správnou obranu. Přišlo 64.Kg1 Ve2 65.Kf1 - skvěle! "Bílý dobře bránil, když svou věží držel 3. řadu," chválí Kryštofa velmistr. 65...Ve3 "Černý převedl věž na e3, aby získal 3. řadu zpět, v tu chvíli musí bílý obsadit 2. řadu." 66.Vb2 - skvěle!  Jak píše Markus, pravidlo tedy zní: "Bílý drží věží buď 2. nebo 3. ředu, aby držel černého krále od průniku na 3. řadu. Černý nemůže hlídat obojí." Bílá věž však osudově opustila 2. řadu v 68. tahu a černému se otevřela cesta k celému bodu.

Srdečnost musí při šachových bojích stranou

1. Kolo Datum kola 2017/09/21 Hodina 18:00
Majstrová Alžběta½ - ½
Liška Jiří8
Hofman Kryštof0 - 1
Novotný Viktor7
Tichý Tomáš1 - 0
Řeháček Josef6
Přenosil Štěpán

Špírek Adam5

Toť asi vše co jsem stihl postřehnout, uslyšet, vyšpízlovat a vyfanzazírovat si. Druhé kolo nás čeká ve čtvrtek 28. 9., věřím že bude plný sál šachovnic a opět o čem psát.

- nedůvěryhodný reportér -

23.09.2017 18:47 | lajolend

super článek, díky "nedůvěryhodný reportére"