Těžké rozhodnutí bez nápovědy

30.09.2017 21:13 | Zprávy

Na Svatého Václava a v aréně klubového přeboru plno. Hned sedm duelů druhého kola se rozjelo (téměř) s úderem 18.00 hodiny, na střídačce musel zůstat sedět pouze Vláďa Mareček.

Zřejmě ne všichni si přečetli pozorně propozice klubového přeboru, nejde o žádný rapid. Přesto Ota Válek opouští šachovnici opět téměř bleskurychle, tentokrát ale s plnobodovým ziskem. V partii s Janem Tichým stačilo šest tahů, aby se na desce poprvé zajiskřilo. Vůdce černých kamenů glosoval, že svůj šestý tah doprovodil zbrklostí podobně jako v prvním kole.

Jak je zaznamenáno, tah proveden také s patřičnou razancí

Černý má prostě pěšce více. Po zahraném 6...d6 přichází útočné 7. Jg5 a problém je na světě. Po vynuceném 7...Se6 8. Sxe6 fxe6 9. Jxe6 De7 je prostor se pořádně zamyslet, jak má bílý naložit s trojským koněm na e6. Ovšem ztráta dámy za několik tahů přinutila bílého ke kapitulaci.

Na ostatních šachovnicích se boje začínaly teprve pomalu a pozvolna rozvíjet, dramatičtější scénář se začal odehrávat těsně za zády Miloše Koudelky. Bílými hrající Jarda Tryhuba nachytal Juliána Přenosila v nedbalkách, když vynucený odchod jezdce z f6 vzhledem k píchnutí pešce posunutého na e5 znamenal ztrátu krytu h7. Pak už se jen přihlížející kibic ze střídačky podivoval, proč bílý provádí útok na pochroumanou tvrz černého krále tak málo razantně. "Možnosti jsem viděl, ale do cíle lze dojít i pomalu a s jistotou," vysvětlil velitel bílé armády a výsledek mu dal za pravdu.

Uklidnění v rovině výsledkové přišlo v pořadí třetí ukončené partii čtvrtečního večera. Alžběta Majstrová odolala nájezdu dravého mládí a nepřehledností střední hry protancovala s velkou jistotou. Celou partii aktivně hrající Kryštof Hofman chválihodně vyčerpal všechny aktivní možnosti, až poté přišla shoda s podepsáním smíru.

Jedna z mnoha pozic nutících k důkladnému zamyšlení

S pokročilejší hodinou zůstávaly ve hře tvrdé poziční boje. Vítězným pokřikem "Hrál si to dobře, aktivně," pochválil Pepa Řeháček svého soka Štěpána Přenosila a zapsal si do tabulky jedničku.

Pověstnou červenou nití je v případě druhého kola moto: Jak je dobré znát svého soupeře. Tématu se lehce dotýká již následující ukázka. V pozici na diagramu vlevo lze dle postavení jezdců téměr s jistotou určit, kdo hájí černé figury. Patrně každý z našeho klubu odpoví bez váhání: "Miloš Koudelka." Jeho jezdci na okraji šachovnice okoukané od čínských velmistrů jsou dobře známi.

Výjimka potvrzuje pravidlo. Na diagramu vpravo má černé figury Bolek, který záměrně použil známé zbraně Miloše Koudelky proti jeho vlastnímu postavení. Dlouhou zákopovou válku nakonec rozhodlo otevření "a-sloupce", pro kterém černý vnikl do zadních liníí bílého vojska.

Zde již Jirka Liška marně zapuzuje důsledky svého rozhodnutí. Co se stalo?

Hlavní červená nit se line partií Jiří Liška st. - Adam Špírek. Druhý jmenovaný je čerstvou posilou našeho klubu a tak pochopitelně informace o jeho stylu, umu, dovednostech šachových a tak podobně absentují. U pozice diagramu vlevo bylo slyšet polohlasné dumání bílého: "Tak přemýšlím, jestli soupeř ovládá mat jezdcem a střelcem.(?)" Černý nehnul ani brvou.

Těžké rozhodnutí a soupeř nenapoví. Bílý nevzal na h4 a partie dospěla do diagramu vpravo, kdy bílého zastavil pád praporku. Vše je stejně již ztraceno. Jak propochodovat černým pěšcem do dámy jistě zvládnete. Po sepsání kapitulace dostal bílý odpověď na svou dumací otázku: "Nejsem si jistý, matit s koněm a střelcem by bylo hodně zajímavé."

Dva výše zobrazení vyseděli ve čtvrtek v klubovně nejhlubší důlek. Důkladný presing bílých figur pod vedením Viktora Novotného narážel na tuhou defenzivu černých řad Tomáše Tichýho. "Ač to opticky vypadalo dobře, bez pěšců dámského křídla to vyhrát už nejde," komentoval pozici zhruba po 50. tahu Viktor. Vzniklá koncovka ale stále vyžadovala pozornost černého a preciznost na obou stranách. Proč na obou? V pozici na diagramu vlevo musel černý král po šachu do vazby, z které bílý hned následujícím tahem 59. Jh4 dovolil černému vyklouznout. Vazba však byla smrtelná. "Tomáš mi pak dal ještě jednu šanci, jen bych nesměl zrušit vazbu, ale v klidu manévrovat králem a střelcem k zisku figury." Kdo šetří mozkové závity dojde jednoduše králem na d7 a odebere černého jezdce, kdo nelení, obere černého o jezdce de facto do pěti tahů. Krásná ukázka, jak může být diagonála a7 - g1 pro dlouhonohého střelce tak krátká.

Na diagramu vpravo je již černý safety.

- nedůvěryhodný reportér -

Koudelka Miloš0 - 1
Boleslav Petr2

02.10.2017 13:17 | Ota V